Marsz Pamięci z okazji rocznicy likwidacji krakowskiego getta. 17.03.2019.

17marca 2019, godz.12.00

13 i 14 marca 1943 roku zlikwidowane zostało krakowskie getto. Te daty symbolicznie oznaczają koniec życia żydowskiego w naszym mieście, które odrodziło się dopiero w ostatnich latach. Aby upamiętnić krakowskich Żydów, ale też by pokazać triumf życia nad śmiercią, od wielu już lat organizujemy doroczny Marsz Pamięci.

Tegoroczny marsz odbędzie się w niedzielę, 17 marca.

Jak każdego roku, spotkamy się na placu Bohaterów getta o godzinie 12.00, aby przejść stamtąd pod pomnik na terenie byłego obozu KL Płaszów – dokładnie tą trasą, którą przeszli ostatni krakowscy Żydzi.

Każdego roku w Marszu bierze udział kilkuset krakowian, a z roku na rok również coraz większa ilość gości z zagranicy, w tym krakowskich Żydów mieszkających obecnie w Izraelu oraz ich potomków. W ten sposób nie tylko manifestujemy naszą pamięć i szacunek dla tysięcy ofiar Holokaustu, ale też pokazujemy triumf odrodzonego życia nad śmiercią.

Na Marsz, jak co roku, zapraszają: Jacek Majchrowski – Prezydent Miasta Krakowa, Tadeusz Jakubowicz – Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie oraz Janusz Makuch – Dyrektor Festiwalu Kultury Żydowskiej.

Więcej informacji na temat Marszu można znaleźć na profilu FKŻ na Facebooku: www.facebook.com/events/